Które treningi pomagają pokonać nieśmiałość?

Szukając słowa określającego przeciwieństwo nieśmiałości, do głowy przychodzi na myśl słowo „śmiałość”. Tymczasem sprawą kluczową jest uświadomienie sobie, że tak naprawdę przeciwieństwem nieśmiałości jest asertywność.

Asertywność to śmiałość pochodząca z głębi, będąca konsekwencją rozumienia własnej wartości i co więcej, własnej tożsamości.

Dla osób chcących przełamać nieśmiałość treningi asertywności będą z pewnością bardzo pomocne. Wyuczenie się i stosowanie asertywnych zachowań, asertywnego reagowania na zachowania innych ludzi, z pewnością wzmocni poczucie własnej wartości.

Umiejętność asertywnego reagowania na pretensje i ataki innych ludzi stanowi dla każdego człowieka bardzo skuteczną tarczę ochronną. Dzięki niej zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i swoboda w relacjach społecznych. Rośnie przede wszystkim zaufanie do samego siebie. Kiełkuje myśl „ dam sobie radę”. A to już prawdziwy zalążek pewności siebie.

Uczenie się asertywności jest długim procesem. Nie spotkałam osoby, która w 100% byłaby zadowolona ze swojego poziomu asertywności. Zawsze można coś więcej, inaczej. Warto jednak ją trenować na każdym etapie życia. W szczególności, ćwiczenie asertywności powinno być codziennością osób chcących pokonać nieśmiałość.

pomyślności

🙂

p.s

W kolejnym wpisie znajdziecie zaproszenie na kurs asertywności: „Jak pokonać nieśmiałość. Może trening asertywności?”

Leave a Reply