Przełamywanie nieśmiałości a poczucie własnej wartości

Witajcie po przerwie,
wrzucam bardzo interesujący filmik Piotra Michalaka na temat poczucia własnej wartości. Jak zapewne już wiecie zdrowe poczucie własnej wartości jest fundamentem pewności siebie i kluczem do przełamania nieśmiałości. Zachęcam więc do oglądania, nawet po parę razy.
Piotr zaproponował tutaj kilka ćwiczeń. Trudno je wszystkie zapamiętać, a mogą być bardzo pomocne w pracy nad własną nieśmiałością. Dlatego spisałam je dla Was poniżej:

Ćwiczenie 1.
Nie porównuj się z innymi. Bądź świadomy kim jesteś i jaki jesteś.

Ćwiczenie 2.
Doceń własne dokonania. Spisz swoje dokonania, duże i małe sukcesy, swoje emocjonalne zwycięstwa.

Ćwiczenie 3.
Zdaj sobie sprawę ze swoich talentów i predyspozycji.  Zrób ich listę samodzielnie lub z pomocą przyjaciół i znajomych.
Zrób także listę swoich wad i neutralnych cech. Pracuj nad nimi, uzupełniaj mocnymi cechami innych ludzi.
Tylko zestawienie talentów i predyspozycji oraz wad i neutralnych cech dadzą Ci zdrowy obraz samego siebie. Tylko taki obraz można pokochać – bo jest prawdziwy.

Ćwiczenie 4.
Zdaj sobie sprawę z tego, co wiesz i co umiesz oraz tego, czego jeszcze nie wiesz, a także z faktu że nawet jeśli coś wiesz, to możesz się mylić. Zrób sobie listę wiedzy i umiejętności jakie posiadasz oraz braków wiedzy i umiejętności.I jeszcze kilka tez, które jakoś wryły mi się w pamięć:

Niskie poczucie własnej wartości nie jest przekonaniem o własnej osobie, ale  jest tendencją do trwania w stanie emocjonalnym niskiego poczucia własnej wartości – podobnie nieśmiałość,  jest ona tak naprawdę tylko tendencją do trwania w stanach emocjonalnych niskiego poczucia własnej wartości.

„Chcąc się przypodobać wszystkim wejdziesz do gry – do teatru masek.”przełamywanie nieśmiałości

„Bądź sobą, bądź wielki, bądź mały. Po prostu bądź,
taki jaki jesteś”.Życzę Wam tego z całego serducha. Przełamywanie nieśmiałości wymaga jednak wysiłku.  Pracujcie wytrwale i z uporem nad własnym rozwojem. Nieśmiałość nie będzie mieć żadnych szans. Przełamywanie nieśmiałości będzie skutkiem ubocznym Waszej wytężonej pracy, a o pokonaniu własnej nieśmiałości dowiecie się pewnie z gazet 🙂


P.S.

  1. Osoby chcące intensywnie popracować nad swoją nieśmiałością zapraszam na trening, o którym pisałam już w ostatnim poście. Trening Rozwoju Osobistego rusza już za 3 dni!
  2. Dla poszukiwaczy własnej tożsamości na kanwie rytuałów słowiańskich zaproszenie na spotkanie w Bielskim Klubie Coacha.

Leave a Reply